Kvalita potravin je stále častěji skloňovaným tématem.

Doba, kdy jsme s nadšením mířili do obchodních center je pryč. V současnosti stále větší část české veřejnosti upřednostňuje kvalitní potraviny s dohledatelným původem. Bohužel nacházíme na pultech obchodů zahraniční zboží (které lze vyrobit v tuzemsku), bez "tváře", chuti i vůně. Podobné to je u levnějších výrobků českého původu. Chléb a pečivo vyráběné z průmyslových směsi, maso napumpované vodou, zákusky plné chemikálií, jídlo v restauracích připravené ve spolupráci s "chemiky".

Máme však na výběr. Můžeme si vybírat potraviny kvalitnější, místního nebo tuzemského původu, z ekologického zemědělství, integrované produkce zeleniny a ovoce, nebo se řídit selským rozumem a rozhodovat se s ohledem na roční období, způsob produkce a místo původu. 

Jak poznáme kvalitní potraviny?

Pomoci nám mohou specifické certifikáty - bio, systém integrované produkce, místní původ, Fair Trade apod. Každý z nich zaručuje odlišně zaměřené kvalitativní kritéria, ale všechny deklarují vysokou kvalitu označených produktů. Navíc snadno dohledáte jejich původ, jsou pod trvalou a nezávislou kontrolou.

Zamýšlejte se také nad původem nakupovaných potravin.

Proč bychom měli jíst brambory z Egypta? Najděte si ve vašem okolí svého farmáře, od kterého můžete odebírat zboží přímo. Budete vědět odkud jídlo na vašem stolu pochází, jak s ním bylo zacházeno, za jakých podmínek bylo vyrobeno. Zajděte na místní trh (v českých městech se začínají zabydlovat), kde se setkáte s lidmi, kteří pro vás potraviny vyrábí. Další možností je využít systém tzv. Bedýnek nebo Biobedýnek (více informací najdete v příložené publikaci).

Důležité je také číst složení konkrétních výrobků.

Pokud obsahují zbytečné příměsy - stabilizátory, ochucovadla, barviva, nemusíte je kupovat. Jejich kvalita bude nízká a výrobce se snaží zakrýt nevalnou chuť.

Vypadá to, že ani velcí obchodníci nechtějí být pozadu a začínají se na sortiment kvalitnějších potravin zaměřovat. Většina z nich nabízí biopotraviny, snaží se zvýšit podíl tuzemských potravin... Zatím je však jejich postup pomalý. Záleží především na nás (na spotřebitelích) jakým potravinám dáme přednost.

Na konci článku najdete zajímavé informační materiály o původu potravin, zemědělské produkci apod.