Tak se hoduje v Plzeňském kraji

Tak se hoduje v Plzeňském kraji

Krásná příroda, města s bohatou historií, zajímavé pracovní příležitosti, uznávaná kultura, výborné jídlo a vyhlášené pivo. Plzeňský kraj je místo, kde se bezvadně žije. Plzeň byla dokonce Evropským hlavním městem kultury 2015.

Nejlepší pivo na světě

Plzeňský Prazdroj (U Prazdroje 7), díky němuž je Plzeň tak slavná, byl původně Měšťanským pivovarem. Založen byl v roce 1839. Jedinečné pivo Pilsner Urquell se zde začalo vařit v říjnu 1842. I dnes láká Plzeňský Prazdroj do Plzně a Plzeňského kraje desítky tisíc turistů z celého světa. Unikátnost plzeňského piva stojí na třech pilířích – kvalitní vodě, žateckém chmelu a sladu. A samozřejmě by tak skvělé pivo nemohlo vzniknout bez šikovných plzeňských sládků. V Plzeňském kraji najdete navíc přes dvacet minipivovarů. Právě ty v posledních deseti letech zažívají nebývalou přízeň zákazníků. 

foto: sklep, pivo…

Plzeňský kraj, ráj unikátních produktů…

Plzeňský kraj je bohatý i na naprosto jedinečné zemědělské produkty. Vyhlášené je Křimické zelí. Jedná se o odrůduzelí, která je ideální pro nakládání a zrání, při kterém díky mléčnému kvašení vzniká ojedinělý produkt – kyselé zelí. Nakrouhané zelí se sešlape, nasolí, přidá se trochu kmínu a nechá se zrát v modřínových (nebo plastových) sudech. Takové zelí je základem mnoha typických pokrmů Plzeňského kraje.    


foto: křimické zelí

Zelí si báječně notuje s vepřovým masem. Směrem na jih od Plzně najdete malé město Přeštice. Právě v okolí Přeštic bylo vyšlechtěno přeštické prase. Přeshraniční spolupráce je patrná i v oblasti šlechtitelství. Důkazem je právě "Přeštík" – kříženec českého prasete a bavorských a anglických prasat. Bohužel je toto plemeno chováno méně, než by si zasloužilo. Přesto se v posledních letech vrací do chlívků i do nabídky restaurací. 

Kynutá těsta na sladko jsou pro českou kuchyni typická. Chodské koláče, které mají podklad z kynutého těsta, jsou vyhlášenou lahůdkou. Plněné jsou tvarohem, mákem a povidly, zdobené často zakysanou smetanou a poctivou šlehačkou. Každé město nebo vesnice na Chodsku má svůj typický recept, na který přísahá.


Farmářské trhy jsou fenoménem…

Obliba lokálního kvalitního jídla je v posledních zhruba sedmi letech ohromná. Sedláci nemají nouzi o odbyt svých produktů. Jedním z nových prodejních kanálů se staly farmářské trhy. Od roku 2010 jsou pořádány i v Plzeňském kraji (Plzeň, Tachov, Klatovy, Stříbro). Přímo v Plzni najdete ty nejlepší farmářské trhy v celé České republice. Plzeňské farmářské trhy jsou pořádány každých čtrnáct dní na náměstí Republiky. 

Až se vydáte do Plzeňského kraje, nenechte si je ujít.

Odeslat článek známému   Vytisknout